Počet výsledků: 6

Otevřít filtraci

Nepravé aneurysma neboli pseudoaneurysma je krev nahromaděná mezi dvěma vnějšími vrstvami tepny, které jsou označovány latinskými názvy tunica media a tunica adventitia. Nepravé aneurysma může pulzovat a podobat se pravému aneurysmatu (při něm jsou ovšem postiženy všechny tři vrstvy cévy, tzn. včetně tunica intima). Nepravé aneurysma vzniká tak, že po poranění tepny (např. v důsledku chirurgického zákroku, úrazu nebo zánětu) dojde k úniku krve do jejího okolí a v těchto místech se následně vytvoří vazivová (tedy necévní) tkáň. Viz také aneurysma.

Aneurysma neboli výduť je lokální vyboulení cévy, které vzniká v důsledku oslabení nebo poškození cévní stěny. Aneurysma se může objevit kdekoli v těle, nejčastěji jsou však postiženy aorta (zejména břišní aorta) a mozek. Často jsou postiženy také tepny v pánvi nebo kolenním kloubu. Vzácně se pak aneurysmata vyskytují v oblasti srdce nebo na koronárních tepnách, velmi vzácně na krční tepně.

Disekující aneurysma je aneurysma vyznačující se podélnou trhlinou ve vnitřní stěně cévy, nejčastěji aorty. Krev pronikající touto trhlinou pak oddělí jednotlivé vrstvy cévy od sebe, což může (zejména v případě aorty) brzy přerůst v život ohrožující stav.

Nepravidelné kosti jsou typem kostí, které mají rozmanitý tvar a nelze je zařadit mezi dlouhé, krátké ani ploché kosti. Příkladem nepravidelných kostí jsou obratle. Obrázek: Dělení kostí podle tvaru: dlouhé kosti, ploché kosti, krátké kosti, nepravidelné kosti, sezamské kosti a wormianské kůstky. (Zdroj: By BruceBlaus - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29849179) Viz také kosti, dlouhé kosti, krátké kosti, ploché kosti.

V případě akutního onemocnění nebo změny zdravotního stavu, pokud není registrující lékař dostupný, má pacient právo na ošetření jiného dostupného lékaře příslušného oboru. Jeho péče bude lékaři uhrazena pojišťovnou v režimu tzv. nepravidelné péče. Registrující lékař informuje své pacienty o plánované nepřítomnosti na svých webových stránkách, na telefonním záznamníku, případně vývěskou před ordinací a zároveň uvádí kontakt na zastupujícího lékaře.

O nepravidelné menstruaci hovoříme, pokud se délka menstruačního cyklu stále mění. Průměrný menstruační cyklus (období mezi začátkem dvou menstruací) trvá 28 dní. U některých žen může být o něco kratší, u jiných o něco delší, ale měl by být vždy přibližně stejný. Nepravidelná menstruace nemusí být vždy známkou nějakého zdravotního problému, ale je vhodné poradit se raději s gynekologem.

Zobrazeno 1 až 6 z 6

Počet výsledků